Energetická soběstačnost už dávno není výsadou hrstky nadšenců

| |

Transformace energetiky je v plném proudu. Společnost čím dál více ustupuje od uhlí a jádra a s vydatnou podporou Evropské unie uvolňuje prostor pro čistou energii z přírody. Do popředí většiny nově realizovaných projektů se dostává silné trio energie-ekonomika-ekologie (3E). 

Na alternativní zdroje elektrické energie se bude v letošním roce pouštět rekordní množství peněz. Obrovský boom nás čeká především v případě fotovoltaik. Cílovou destinací fotovoltaických systémů přitom nebudou pole, ale střechy průmyslových objektů a rodinných domů. 

„Trendem není vyrábět elektřinu v několika málo velkých elektrárnách, ale část výroby přesunout do místa spotřeby – průmyslových areálů, nemocnic, bytových komplexů a rodinných domů,“ hodnotí současnou situaci Jakub Mráček, obchodní manažer divize Energo společnosti NWT, https://energo.nwt.cz/.

S energetickou nezávislostí má Jakub celou řadu zkušeností. Díky dotacím se totiž zvedl nejen počet domácích fotovoltaik a fotovoltaik na zemědělských a průmyslových objektech, ale také projektů se zadáním „absolutní nezávislost na inženýrských sítích“. Právě takovou výzvou byla i energeticky soběstačná dřevěnice na Valašsku, kterou Mráčkův tým dokončil v minulém roce.

Ukázkou typického systému lokální výroby energie budoucnosti, použitelné v našich zeměpisných šířkách, bude podle Jakuba Mráčka kombinace fotovoltaické elektrárny, kogenerační jednotky a baterií zajišťující elektrickou energii po celý rok. 

Pasivní domy se těší oblíbenosti

Perfektní ukázkou 3E symbiózy v praxi jsou také pasivní domy, jejichž výstavba by měla výrazně přispět k evropskému závazku zvýšit podíl zdrojů obnovitelné energie na 30 %. 

Divize Pasivních domů, spadající pod zlínský holding NWT, navazuje při stavbě rodinných a bytových domů nové generace na Baťův podnikatelský odkaz. Stejně jako slavná firma kdysi, staví i oni z betonových prefabrikovaných panelů. Celý proces navíc v kooperaci s in-house experty na energetická řešení zdokonalují o nejmodernější technologie, tak aby byli budoucí obyvatelé domu co nejsoběstačnější. 

Stavební systém ALPH využívá plošné stěnové prvky z takzvaného „rychlého chytrého betonu“ se zabudovanou tepelnou izolací a rozvody. Tyto bloky vyrábí ve vlastní výrobě a na stavbu vozí až v momentě realizace. Výstavba je proto téměř nezávislá na trhu práce a povětrnostních podmínkách. Na vysněný dům díky tomu nemusíte čekat v nekonečném pořadníku, roste před očima téměř jako lego. Bydlet ve vlastním můžete už za pár měsíců od finálního rozhodnutí pro výstavbu.  

Náklady na nule

Technologie, které se v pasivních domech používají pro topení, chlazení a výrobu elektrické energie, mají za hlavní cíl posunout provozní náklady co nejblíže nule. Fotovoltaický systém využívá vyrobenou elektrickou energii pro okamžitou spotřebu v rámci osvětlení, napájení spotřebičů a ohřívání užitkové vody. Hlavní zdroj tepla je tepelné čerpadlo, které přebytky akumuluje do akumulační nádoby a tím snižuje celkovou roční spotřebu. A chlazení domu v letních měsících zajišťuje stropní soustava, která je na rozdíl od běžných klimatizačních jednotek bez hluku. Samozřejmostí je i řízené větrání s rekuperací, které zbavuje interiér veškerých plísní a nečistot.

Pasivní dům je prorodinný typ. Se svými obyvateli roste a dokáže se pohotově přizpůsobit všem potřebám a změnám, které si jednotlivé životní fáze žádají. Vnitřní části domu jsou realizované tak, aby bylo možné kdykoliv jakoukoliv příčku přidat, anebo odebrat a celou stavbu je kdykoliv možné jednoduše rozšířit přistavěním nových obvodových stěn, které navážou na stávající půdorys domu.

„Pasivní dům ocení především lidé, co myslí na budoucnost a nenechávají se strhnout typickou myšlenkovou pastí „hlavně co nejlevněji“. Vydrží několik generací. I když je jeho pořizovací cena vyšší, s financováním může pomoci dotace. Smysluplná investice, navíc často učiněná na vrcholu příjmů v produktivním věku, vás vyvaruje častého scénáře současnosti, kdy lidé důchodového věku vynaloží velkou část měsíčního rozpočtu pouze za provoz domu, navíc s nejistotou, zda se jim milované zázemí vůbec podaří udržet,“ doplňuje výhody bydlení v pasivním domě Karel Havlíček, ředitel divize Pasivní domy společnosti NWT, https://alph.cz.

Předchozí

Továrna automobilky Volvo Cars v Ta-čchingu využívá 100% klimaticky neutrální elektřinu

3+1 faktorů, které ovlivní ceny potravin v roce 2021

Další