Predikce OSN varuje, že do roku 2050 je nutné zvýšit produkci potravin o 70 %, aby bylo možné nasytit celý svět. GreeenTech přichází s řešením, které umožňuje pěstovat plodiny kdykoliv a kdekoliv – ve městě i na poušti. Společnost se věnuje vývoji hydroponických pěstebních kontejnerů už od července 2020, kdy ji založili Dmitrij Lipovskij, Karolína Pumprová a Milan Souček.
GreeenTech přichází s inovativním řešením pro lokální pěstování zeleniny, mikrobylinek a drobného ovoce. Cílem je umožnit lidem přístup ke zdraví prospěšným lokálním potravinám, a to bez ohledu na počasí. V souladu s touto vizí GreeenTech jako první v České republice vyrábí hydroponické kontejnery a vyvíjí vlastní IoT systém pro řízení pěstebních procesů. Tuto technologii už využívá městská farma HerbaFabrica, která zastřešuje pěstební divizi GreeenTech.
Plodiny se pěstují zásadně bez postřiků. Dostává se jim přesně tolik živin, kolik potřebují. Díky tomu si po celý rok zachovávají výraznou chuť a vysoký obsah vitamínů. Docílí se toho pomocí pěstování v kontrolovaném prostředí. Na městské farmě je proto stále slunečno a bylinky mají ty nejlepší podmínky k růstu.
Městská farma HerbaFabrica v Praze pěstuje čerstvé bylinky
HerbaFabrica pěstuje lokální zeleninu a bylinky v pražském Vnitroblocku, kde si je můžete také zakoupit. Najdete zde výdejní regál hned vedle baru. Farmu zde Karolína Pumprová založila už v roce 2018. Čerstvé plodiny dodává do pražských restaurací a bister a v rámci služby HerbaShare je nabízí také do firem jako zdravé občerstvení pro pracovníky.
Druhá farma se buduje v Hostivaři, kde se testují nové technologie. Všechny plodiny se balí do recyklovatelných papírových obalů a semínka se vysazují do kompostovatelné konopné pěstební rohože.
A co jsou vlastně mikrobylinky? Jde o výhonky rostlin ze semínek dorůstající do maximální výšky 10 centimetrů. Superpotravina, která se výborně kombinuje. Pro představu, 100 gramů klíčků ředkve obsahuje stejné množství vitamínů A a C jako 1 900 gramů vzrostlých ředkviček.
Jedinečnost spočívá v inovativní technologii
„Dlouhodobý pracovní pobyt v Číně mi ukázal, jak fungovat neudržitelně. Po návratu do Čech jsem si vzal za cíl vytvořit technologii, která bude přispívat k zelené budoucnosti a zdravé urbanizaci,“ vysvětluje CEO GreeenTech Dmitrij Lipovskij. Jedinečnost projektu GreeenTech spočívá v technologicky velmi pokrokovém způsobu pěstování plodin.
Celý proces je postavený na řešeních IoT. Ta umožňují vzdálenou správu pěstebního procesu a simulaci ideálních podmínek pro růst rostlin nezávisle na vnějších klimatických podmínkách. Vše od konstrukce kontejnerů až po softwarové řešení se vyvíjí interně. Část technických zařízení dodává Siemens ČR, který je také dlouhodobým technologickým partnerem.
Lokálně, bez postřiků a s minimem vody – to je hydroponie
Co konkrétního si máme představit pod pojmem hydroponie? Pěstování rostlin bez půdy s využitím živného roztoku, který cirkuluje u kořenového systému rostlin. Zásadními výhodami hydroponie jsou až 95% úspora spotřeby vody, výrazné zkrácení dopravních vzdáleností, možnost pěstování bez ochranných postřiků a rychlý růst rostlin.
Pěstování probíhá v kontrolovaném prostředí – na farmách nebo v plně automatizovaných hydroponických pěstebních kontejnerech, kde je možné regulovat teplotu, vlhkost, osvětlení i složení živného roztoku. Vnitřní klimatické podmínky se dokonale přizpůsobují potřebám plodin. Výsledkem je opakovaná sklizeň lokální zeleniny plné vitamínů a intenzivní chuti. Vzhledem k tomu, že plodiny neprošly ochranným postřikem, jsou vhodné pro děti i alergiky.