Plug-in hybrid má být ekologický. Komfort až na druhém místě?

| |

Zdroj: Peugeot

Máte pocit, že se v současném automobilovém světě neustále propírají ekologické pohony? Elektromobilita, plug-in hybridy, a dokonce i vodíkové články… Řekne-li se: „Pojďme se bavit o nejmodernějších automobilových technologiích dnešní doby“, představíte si zřejmě diskusi o pohonných systémech, jejichž základním kritériem je množství vyprodukovaných, respektive ušetřených emisí CO2.

Pojďme se tedy pro změnu podívat na žhavé technologické vychytávky, jejichž cílem je hlavně zvýšení uživatelského komfortu. A mimochodem, všechny jsou dostupné i v plug-in hybridních vozech. Konkrétně se jedná o plugi-in hybrid Peugeot 308. Ten se objevil na trhu na začátku letošního roku a představil novinky, které zatím v jiných modelech značky Peugeot nenajdete, nebo byly převzaty z vyšších segmentů. Úkolem těchto prvků (často i sériové výbavy) je dosažení co nejvyšší úrovně pohodlí a bezpečnosti. Zde je osm z nich:

1 – Couvací kamera HD s čisticí tryskou

Couvací kamera se sice již stala klasickým asistentem řízení, ale nový Peugeot 308 zaručuje dokonalý výhled dozadu díky obrazu s vysokým rozlišením a tryskou na čištění objektivu. Aby Peugeot eliminoval nevyhnutelné znečištění, kterému čelí couvací kamery, instaloval na zadní nárazník vozu trysku, do které je přiváděna kapalina do ostřikovačů. Použití ostřikovačů zadních oken automaticky spustí čištění objektivu couvací kamery.

2 – Sledování mrtvého úhlu s delším dosahem

Díky ultrazvukovým radarům s dlouhým dosahem dokáže systém sledování mrtvého úhlu rozpoznat blížící se vozidlo až na vzdálenost 75 metrů, zatímco u běžných systémů je to jen 25 metrů. Řidič vozu Peugeot 308 tak může být dříve upozorněn – blikajícím signálem ve vnějším zpětném zrcátku – na automobil nebo motocykl přijíždějící vysokou rychlostí do zadního mrtvého úhlu. Systém se schopností širšího dosahu zajišťuje dohled, který v případě potřeby pokrývá jízdní pruh vpravo i vlevo od vozu.

3 – Výstraha na provoz za vozidlem

Když řidič couvá, například z parkovacího místa, systém ho díky radarům v nárazníku upozorní na další vozidla, jízdní kola nebo chodce, kteří se blíží zezadu. Systém vozu pohybujícího se rychlostí až 10 km/h detekuje jakoukoli překážku až na vzdálenost až 40 m. Na dotykovém displeji se zobrazí upozornění a ozve se zvukový signál.

4 – Světlomety Peugeot Matrix LED

Technologie Peugeot Matrix LED umožňuje jezdit v noci s neustále naplno rozsvícenými dálkovými světly, aniž by docházelo k oslňování ostatních řidičů. Tyto dálkové světlomety tvoří 20 LED diod, jejichž svícení a výkon se trvale mění podle vnějších podmínek, které zjišťuje kamera umístěná v horní části čelního skla. Jakmile se vůz přiblíží k jinému vozu (v protisměru i ve stejném směru), světelné segmenty dálkového světla se kolem detekovaného vozu vypnou a vytvoří stínový tunel, takže řidič druhého vozu není oslněn, ale okolí zůstává jasně osvětlené.

5 – Konfigurovatelné přepínače i-Toogles

Uživatel nového Peugeotu 308 si může některé ovládací prvky na přístrojové desce přizpůsobit. Od úrovně výbavy Allure lze pěti přepínačům „i-Toogles“ umístěným pod centrálním displejem libovolně přiřadit funkce, které jsou řidičem nebo spolujezdcem nejčastěji používány, jako jsou zkratky pro přímý přístup ke konkrétním nastavením klimatizace, rozhlasové stanici, oblíbeným telefonním kontaktům, navigaci k domovu atd.

6 – Air QualitySystem

V zájmu ochrany cestujících je nový Peugeot 308 vybaven systémem AQS (Air QualitySystem), který neustále monitoruje kvalitu vzduchu vstupujícího do prostoru pro cestující a v případě zjištění znečištění automaticky aktivuje funkci recyklace. Systém AQS je od úrovně GT doplněn systémem CleanCabin pro úpravu vzduchu s filtrací znečišťujících plynů a částic. Údaje o kvalitě vzduchu se navíc zobrazují na centrálním dotykovém displeji.

7 – Hlasový asistent OK Peugeot

Peugeot 308 je vybaven hlasovým asistentem, který umožňuje pomocí požadavků v přirozeném jazyce přístup ke všem funkcím infotainmentu (volání, rádio, hudba, navigace atd.) a ovládání klimatizace. A aby bylo možné zodpovědět případné dotazy, zahrnuje systém „OK Peugeot“ palubní dokumentaci a výukové programy.

8 – My Peugeot

Uživatelé nového vozu Peugeot 308 mohou využívat aplikaci MyPeugeot® pro chytré telefony. Uživatel tak může na dálku spustit nebo naprogramovat topení nebo klimatizaci tak, aby byla v prostoru pro cestující při odjezdu optimální teplota. Tato funkce také kromě tepelného komfortu optimalizuje dojezd plug-in hybridní verze (pokud je vůz zapojen do sítě): topení nebo klimatizace pak během prvních minut jízdy spotřebují méně energie. U plug-in hybridů aplikace MyPeugeot® umožňuje také na dálku kontrolovat stav nabití baterie a spustit nebo naprogramovat nabíjení.

Zdroj: Peugeot

Předchozí

Uhlíková neutralita na rozcestí

Budvar získal jako první v ČR ocenění Lean&Green Award

Další