Přichází zákaz jednorázových plastů. Česká firma nabízí řešení z nerezu

| |

Evropská unie vydala zákaz jednorázového plastového nádobí nejen pro gastro průmysl. Podle něj už nebude možné plastové nádobí typu brčka, míchátka a kelímky v Česku možné vyrábět, ani do Česka dovážet. Zákon zatím nevešel v platnost, ale prodejci se na něj musí začít připravovat již teď. Alternativu k jednorázovým kelímků v podobě nerezových číší nově přináší například česká firma Nerez.to.

Jeden kelímek stačí

Ekologie se stala jedním z nejzávažnějším témat 21. století. Často se diskutuje například zamezení využívání jednorázových plastů – od kelímků až po vatové tyčinky. Do řešení problému s jednorázovými kelímky se pustila také česká firma Nerez.to, která na jaře roku 2021 představila kelímky z nerezu. „Češi jsou národ pivařů, proto jsme viděli prostor pro změnu. Začali jsme hledat alternativy a snažili se vybrat tak, aby byl kelímek ekologický, nevyhodil se po jednom použití, vydržel déle než jednu sezónu, a hlavně, aby z něj pivo chutnalo tak jak má,“ popisuje Jan Prach, spoluautor projektu.

Jan Prach dlouhé měsíce studoval různé materiály, které by mohly pomoct tento problém vyřešit. Z rozsáhlého testování vyšla nejlépe právě ocel. Jedná se totiž o 100% recyklovatelnou surovinu, dokonce 80 % celosvětové oceli pochází ze šrotu. Životnost takového kelímku je v porovnání s ostatními materiály takřka nesrovnatelná. Ocel má navíc přirozeně antibakteriální vlastnosti a narozdíl od plastu nemění chuť nápoje.

Češi recyklovat umí, ale stále je kam se posouvat

Podle výzkumné zprávy PlasticsEurope se Česká republika drží na špičce, co se týče recyklace v domácnostech. Nerez.to chce tento úspěch posunout ještě dál. „Umíme, v porovnání s ostatními zeměmi EU velmi dobře recyklovat běžné věci, jako je komunální plastový a papírový odpad. Pojďme to dělat ještě líp! Pojďme změnit kulturu pití piva z plastových kelímků na tradiční materiál. Ocel vydrží mnohem déle bez nutnosti recyklace. Místo 100 kusů plastových nebo papírových kelímků za rok si každý z nás koupí pouze dva nerezové,“ vyzývá Jan Prach.

Projekt Nerez.to beží teprve necelé dva měsíce, ale už si upevňuje vztahy s několika klienty. Jedním z velkých jmen je například Econea.cz, eshop určující směr businessu a retailu ve spojení s ekologií v Česku. Dále je možné zmínit Moštárnu Magnetic nebo Pivovar Bubeneč. Kelímky si pro svoje zaměstnance objednala také společnost Feet Core se sídlem v Londýně.

Předchozí

Sedm z deseti dobíjecích stanic se nachází jen ve třech zemích EU, Česko jich má pouze půl procenta

Udržitelná inteligentní výstavba je nutností. Je dřevo materiálem budoucnosti?

Další