Volvo se zaměřuje na dojezd a rychlé nabíjení

| |

Společnost Volvo Cars, která se snaží svižným tempem přejít k výrobě výhradně plně elektrických vozidel, přesouvá technologický vývoj a výrobu akumulátorových článků blíže k domovu. Současně usiluje o to, aby její budoucí akumulátory splňovaly nároky jejích zákazníků: dlouhý dojezd a krátkou dobu nabíjení.

Svého cíle hodlá automobilka dosáhnout vylepšením technologie svých lithium-iontových akumulátorů určených pro připravovanou generaci elektrických vozů, jejímž prvním představitelem bude první SUV Volvo postavené výhradně na základě nové technologie pro elektrické vozy. V polovině současného desetiletí, kdy se automobilka chystá představit třetí generaci svých elektrických vozů, má společnost v plánu dále zlepšit dojezd a integrovat soustavu akumulátorů do podlahy vozu, přičemž použije akumulátorové články, jejichž struktura zvýší celkovou tuhost vozu a současně přispěje k lepší efektivitě.

V blízké době má společnost Volvo Cars v plánu spolupracovat s předním švédským výrobcem akumulátorů Northvolt na zvýšení hustoty energie v akumulátorových článcích až o 50 % ve srovnání s produkty, které jsou v současnosti dostupné na trhu. Ještě v této dekádě chce automobilka také prolomit milník energetické hustoty 1 000 Wh/l a díky tomu dosáhnout reálné dojezdové vzdálenosti 1 000 km. Dále očekává, že se jí podaří snížit do poloviny desetiletí dobu nabíjení akumulátoru na polovinu, čehož by mohla dosáhnout zlepšením technologie akumulátorů a neustálým zdokonalováním softwaru a technologie rychlého nabíjení.

„Naším cílem je přinášet zákazníkům řídícím čistě elektrické vozy Volvo další a další výhody,“ uvedl Henrik Green, technický ředitel společnosti. „Zjednodušením konstrukce a integrace našich akumulátorových článků můžeme snížit hmotnost soustavy akumulátoru a maximalizovat využití prostoru, což umožní výrazně zlepšit kapacitu akumulátoru, dojezd vozu a dobu nabíjení.“

S tím, jak se Volvo Cars přesouvá k výhradní výrobě čistě elektrických vozů, roste také důležitost aspektu udržitelnosti. Zatímco bude automobilka v následující dekádě usilovat o zvýšení množství energie v akumulátorech svých vozů, bude současně pilně pracovat také na snížení své uhlíkové stopy. Při produkci akumulátorových článků, které chce Volvo Cars vyrábět ve spolupráci se společností Northvolt, bude 100% využívána jen elektrická energie z obnovitelných zdrojů a ten samý požadavek bude automobilka od roku 2025 klást také na své další dodavatele.

Společnost Volvo Cars má jasnou strategii pro zmenšení uhlíkové stopy spojené s výrobou akumulátorů, v rámci níž chce lépe využívat cenné materiály v nich obsažené. Kdykoli to bude možné, hodlá akumulátory renovovat nebo opětovně využívat, přičemž investuje své zdroje také do zjišťování, jaké by mohlo být druhotné využití akumulátorů, například jako úložišť elektrické energie. Pokud to bude možné, budou akumulátory po dosažení konce svého životního cyklu recyklovány v autorizovaných recyklačních centrech, díky nimž bude možné uzavřít recyklační smyčku a využít problematické materiály pro výrobu nových akumulátorů. Plánované partnerství společností Volvo Car Group a Northvolt mimo jiné zvýší možnosti využívání stávajících zavedených recyklačních postupů.

Mimoto se bude společnost Volvo Cars i nadále zaměřovat na využívání zodpovědných zdrojů materiálů pro výrobu akumulátorů, což zahrnuje i širší využívání technologie blockchain. Zodpovědné využívání zdrojů posiluje automobilka také úzkou spoluprací se svými partnery a dodavateli. Již s připravovaným novým SUV bude společnost nabízet obousměrné nabíjení, které zákazníkům umožní odebrat přebytečnou energii z akumulátoru jejich vozu zpět do elektrické sítě. To v praxi znamená, že řidiči elektrických vozů Volvo získají možnost dodávat do elektrické sítě energii v době, kdy jsou ceny i emise CO2 na svém vrcholu, a vůz naopak nabíjet v době, kdy množství produkovaných emisí klesne.

„Chceme našim zákazníkům nabídnout udržitelný čistě elektrický vůz, který jim usnadní a zpříjemní život,“ prohlásil Henrik Green, technický ředitel automobilky. „Díky chytrým inovacím a spolupráci s klíčovými partnery můžeme našim zákazníkům nabídnout to, co chtějí, tedy delší dojezd, rychlejší nabíjení a nižší provozní náklady – a tím dále podpořit širší přijímání elektromobility.“

Elektrifikační plán automobilky Volvo Cars je pevně zaměřen na vertikální integraci, která díky spolupráci se strategickými partnery zahrnuje navrhování, vývoj a výrobu vlastních akumulátorů, elektrických motorů a příslušného softwaru. Cílem je v co největší míře dosáhnout synergie a efektivity v rámci celého dodavatelského řetězce akumulátorů. V předchozí části současného měsíce oznámila společnost Volvo Car Group, že má v plánu spolupracovat se společností Northvolt na vývoji a výrobě udržitelných akumulátorů. Tyto akumulátory budou navrženy na míru příští generaci čistě elektrických vozů Volvo a Polestar, přičemž mají zajistit budoucí dodávku udržitelných akumulátorů, která bude potřebná k dalšímu růstu společnosti.

Partnerství se společností Northvolt je klíčovým předpokladem k naplnění ambice automobilky Volvo Cars, v rámci níž se chce stát lídrem v oblasti prémiových elektrických vozů a od roku 2030 prodávat výhradně čistě elektrická vozidla. Kromě toho představuje důležitý krok z hlediska rozšiřování vlastních výrobních a vývojářských schopností automobilky spolupracující s technologickými lídry jednotlivých oborů.

Předchozí

Valorizace výkupní ceny elektřiny z bioplynu

45 procent Čechů vyhodí rozbitou elektroniku a koupí novou

Další