LPG neboli propan-butan distribuovaný v tlakových láhvích je ve stále větší míře využíván menšími firmami nebo živnostníky. Jde především o drobné podnikatele v oboru gastronomie, ale i řemeslníky. Přímý závoz dodavatelem vychází výrazně levněji než nákup v prodejní síti. Stále více se pak namísto klasické směsi propanu a butanu používá čistý propan. Za první pololetí eviduje společnost Primagas meziročně o pětinu více zákazníků, kteří odebírají propanové láhve. Čistý propan již v tomto segmentu tvoří polovinu prodaného LPG.
Tlakové láhve s LPG, resp. propanem se uplatňují všude tam, kde není dostupná přípojka zemního plynu. Nezávislost na distribuční síti ale oceňují ve velké míře také venkovní stánky s občerstvením a různá bistra či cateringy. LPG se také používá např. do plynových topidel, při pracích na střechách či na silnicích apod.
Oproti dřívějším letům se stále více prosazuje čistý propan namísto obvyklé směsi propanu a butanu. „Stále více firem i drobných podnikatelů přechází z propan-butanu na čistý propan. V roce 2020 přibylo meziročně 15 % koncových zákazníků s odběrem topných propanových láhví, v prvním pololetí letošního roku pak ve srovnání se stejným období loni dokonce více než pětina,“ uvádí Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas. „V poslední době evidujeme velký nárůst nových zákazníků hlavně z oblasti fast foodu, ve velké míře jde občerstvení s kebabem, která se v posledních letech rozšířila i do menších měst. Mezi našimi zákazníky přibylo také mnoho kaváren, které si praží kávu samy. Kromě gastro segmentu používají propan například sklárny, keramické dílny, obalovny asfaltu apod.,“ popisuje Jiří Karlík.
Propan je vhodná a ekonomicky výhodnější alternativa elektřiny. Ve srovnání se zemním plynem zase vyniká mnohem vyšší výhřevností. „Zatímco 1 m3 zemního plynu poskytne zhruba 34 MJ energie, stejné množství čistého propanu obsahuje 88 MJ,“ říká Jiří Karlík. „Pro nejmenší firmy se spotřebou nižších jednotek láhví měsíčně navíc vychází závoz nejběžnějších desetikilových láhví zhruba o patnáct procent levněji než jejich nákup na prodejních místech. U vyšších odběrů nebo při dodávkách větších třiatřicetikilových láhví je pak úspora nákladů třicet procent a více,“ dodává Jiří Karlík.
Výhoda propanu je kromě vyšší výhřevnosti ve srovnání se zemním plynem i butanem v teplotě varu. Čistý propan se odpařuje i v mrazu, takže při venkovních pracích v zimě se nestane, že by v láhvi zůstal zbytek nespotřebovaného plynu – butanu. Při vaření či grilování pak propan nezanechává žádné skvrny na nádobí a jeho spalováním ani nevznikají jedovaté oxidy síry.
„Díky vyšší výhřevnosti vychází mírně dražší propan ve srovnání s propan-butanem reálně cenově na stejno, protože jeden kilogram propanu obsahuje více energie než směs. Láhve s čistým propanem už tvoří asi polovinu všech dodávek firemním zákazníkům a jeho podíl dále poroste. Pětikilové láhve určené primárně pro plynové grily už plníme výhradně čistým propanem,“ uzavírá Jiří Karlík.